PPK – Pracownicze Plany Kapitałowe w 2021 roku
31 grudnia 2020
PPK to powszechny system długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne, prowadzony i współfinansowany przez pracodawcę. Utworzenie PPK jest procesem złożonym, do którego należy się odpowiednio wcześniej przygotować. Większość terminów wprowadzenia PPK już się rozpoczęła, jednak celem przypominania, poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji.
Podstawa prawna:
USTAWA z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U.2020.1342 t.j. z dnia 2020.08.05)
Obowiązek zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK dla zatrudniających.
Terminy:
- od 1 lipca 2019 r. zobowiązani będą pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 250 osób;
- od 1 stycznia 2020 r. zobowiązani będą pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób;
- od 1 lipca 2020 r. zobowiązani będą pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 osób;
- od 1 stycznia 2021 r. zobowiązane będą pozostałe podmioty oraz osoby zatrudnione w jednostkach sektora finansów publicznych.
Faza | Liczba osób zatrudnionych | Data stosowania ustawy | Maksymalna data podpisania umowy o zarządzanie PPK | Maksymalna data podpisania umowy o prowadzenie PPK |
I | ≥ 250 na dzień 31.12.2018 r. | 01.07.2019 r. | 25.10.2019 r. | 12.11.2019 r. |
II | ≥ 50 na dzień 30.06.2019 r. | 01.01.2020 r. | 27.10.2020 r. | 10.11.2020 r. |
III | ≥ 20 na dzień 31.12.2019 r. | 01.07.2020 r. | 27.10.2020 r. | 10.11.2020 r. |
≥ 0 | 01.01.2021 r. | 23.04.2021 r. | 10.05.2021 r. | |
IV | Jednostki sektora finansów publicznych | 01.01.2021 r. | 26.03.2021 r. | 10.04.2021 r. |
Podmiot zatrudniający:
pracodawca, nakładca, rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych, zleceniodawca, podmiot, w którym działa rada nadzorcza.
Uczestnik PPK:
osoba fizyczna, która ukończyła 18. rok życia, w imieniu i na rzecz której podmiot zatrudniający zawarł umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową.
Cel utworzenia PPK:
Zgodnie z art. 3 ustawy o PPK, Pracownicze Plany Kapitałowe tworzone są w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez ich uczestnika, z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie. Środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK.
Pracodawca:
- Pracodawca jest zobowiązany zawrzeć z instytucją finansową umowy o zarządzanie i prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych dla każdego zatrudnionego pracownika. W sytuacji, w której pracodawca zatrudnia tylko jednego pracownika, który nie złoży rezygnacji z uczestnictwa w PPK, pracodawca będzie zobowiązany do zgłoszenia go do PPK.
- Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku.
- Podmiot zatrudniający, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym, wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK. Wyboru dokonuje się w szczególności na podstawie oceny proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK, ich efektywności w zarządzaniu aktywami oraz posiadanego przez nie doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi. Wyboru dokonuje się mając także na uwadze najlepiej rozumiany interes osób zatrudnionych.
- Umowa o zarządzanie PPK nie może zawierać warunków mniej korzystnych niż warunki prezentowane przez instytucję finansową w portalu PPK w dniu zawarcia tej umowy.
- Podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej jest obowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK
- Przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający może poinformować osoby zatrudnione o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach podmiotu zatrudniającego oraz osoby zatrudnionej związanych z uczestnictwem w PPK
- Podmiot zatrudniający nie zawiera umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyła 70 rok życia
Obowiązki informacje od Pracodawcy dla Pracownika:
- zmiana instytucji finansowej
- możliwość przystąpienia do PPK osób pomiędzy 56 a 70 rokiem życia
- obowiązek złożenia wniosku o wypłatę transferową dot. nowozatrudnionych (w ciągu 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca, który nastąpił po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, uczestnik PPK składa podmiotowi zatrudniającemu oświadczenie o zawartych w jego imieniu umowach o prowadzenie PPK)
- możliwość wpłaty dodatkowej lub obniżenia wpłaty podstawowej (składka podstawowa w wysokości 2 % wynagrodzenia)
- co 4 lata, od dnia 1 kwietnia, podmiot zatrudniający dokonuje wpłat za uczestnika PPK, który złożył deklaracje o rezygnacji, chyba że uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając podmiotowi zatrudniającemu nową deklarację.
- co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, podmiot zatrudniający informuje uczestnika PPK, który złożył deklarację o rezygnacji z PPK, o ponownym dokonywaniu wpłat za tego uczestnika.
- Obowiązek poinformowania wybranej instytucji finansowej o złożeniu przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK
Pracodawca, który nie wywiąże się z obowiązku dokonywania wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe, podlega grzywnie w kwocie od 1000 zł do 1 mln zł (art. 107 ustawy o PPK).
Uczestnik/Pracownik:
W sprawach dotyczących PPK pracownik składa oświadczenia woli w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie ich na trwałym nośniku wybranej instytucji finansowej lub w innej postaci, jeżeli w umowie o zarządzanie PPK tak określono (art. 4 ustawy o PPK). Uczestnik PPK może zrezygnować z dokonywania wpłat do niego na podstawie deklaracji złożonej pracodawcy w formie pisemnej. Zawiera się w niej dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia. Rezygnacja z dokonywania wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK (art. 24 ustawy o PPK). Pracownik, który złożył powyższą deklarację, może w każdym czasie ponownie przekazać pracodawcy w formie pisemnej wniosek o dokonywanie wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe.
Rezygnacja przez pracowników:
Co do zasady złożenie przez wszystkich pracowników oświadczenia o rezygnacji z uczestnictwa w PPK nie zwalnia z obowiązku wprowadzenia PPK. PPK oparte jest bowiem na zasadzie przymusowości dla pracodawców oraz dobrowolności dla pracowników.
Jako że program ma charakter dobrowolny, rezygnacja z PPK jest możliwa. Niektórych pracowników należy i tak zapisać automatycznie (w wieku 18 – 55 lat), ale to do pracownika należy decyzja o pozostaniu w programie bądź wypisaniu się z niego. Odstąpienie odbywa się poprzez złożenie pisemnej deklaracji. Rezygnacja pozostaje ważna do 1 kwietnia 2023, gdy ponownie nastąpi automatyczne zapisanie wszystkich pracowników (w wieku 18 – 55 lat). Taki proces będzie się powtarzał co 4 lata. Pracownik zostanie ponownie włączony do PPK i jeśli wciąż nie będzie chciał w nim uczestniczyć, kolejny raz będzie zobligowany do złożenia rezygnacji. Rezygnację z Pracowniczych Planów Kapitałowych można złożyć w dowolnym momencie istnienia programu, nawet po kilku latach oszczędzania w jego ramach. Podobnie rzecz ma się z zapisem – zacząć można w każdej chwili.
W przypadku, w którym u danego pracodawcy wszyscy pracownicy zrezygnują z uczestnictwa w PPK, na pracodawcy nie będą ciążyć obowiązki związane z odprowadzaniem składek. Pracodawcy nie powinni jednak zapominać, że w dalszym ciągu będą ciążyć na nich pozostałe obowiązki wynikające z ustawy o PPK. Jako przykład można wskazać tu wymóg informowania nowych pracowników, którzy uczestniczyli w PPK u poprzedniego pracodawcy, o obowiązku złożenia w ich imieniu wniosku o wypłatę transferową (tj. transfer środków z PPK poprzedniego pracodawcy do PPK nowego pracodawcy), chyba że pracownik sprzeciwi się tej wypłacie. Rezygnacja przez wszystkich pracowników z PPK zwalnia natomiast czasowo z obowiązku wprowadzenia PPK mikroprzedsiębiorców, tj. podmiotów, które w jednym z ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniały średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągały roczny obrót netto poniżej 2 mln EUR.
Koszty:
Wpłata podstawowa pracownika wynosi 2% jego wynagrodzenia brutto, natomiast pracodawcy 1,5% tego wynagrodzenia. Obie strony mogą też zadeklarować wpłaty dodatkowe. Pracownik może co miesiąc odprowadzać na konto PPK dodatkowo do 2% swojego wynagrodzenia, co daje nawet 4%. Natomiast pracodawca może zwiększyć wpłatę do 2,5% wynagrodzenia pracownika. W sumie jako zatrudniający będziesz ze swoich środków wpłacał na konto PPK pracownika od 1,5 do 4% wartości jego wynagrodzenia.
Kalkulator Aviva: https://kalkulator-ppk.aviva.pl/pracodawca/
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
AKTUALNOŚCI
Przedłużenie terminu na sporządzenie sprawozdań finansowych za 2020 r.
Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie przedłużenia terminu sporządzenia sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2020. Planowane jest jego...
Zarejestruj znak i podnieś prestiż swojej firmy – dotacje UE
informujemy o uruchomieniu The Ideas Powered for Business SME Fund. Jest to opiewający na kwotę 20 mln euro program przyznawania dotacji, utworzony w...
Odszkodowanie z OC sprawcy bez VAT – jest uzasadnienie do uchwały Sądu Najwyższego
Na portalu Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego opublikowany został artykuł mec. Katarzyny Turcza poświęcony omówieniu uchwały Sądu...
Terminy sprawozdawczości w systemie BDO składane w 2021 r.
Zgodnie ze zmianami jakie zaczęły obowiązywać w 2021 roku, podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów, mają obowiązek składania rocznych...
Nowości w prawie – 2021 rok
PO1 stycznia 2021 r. – Zmiana statusu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą Od dnia wejścia w życie regulacji przepisy dotyczące...
Tarcza antykryzysowa 6.0 – aktualizacja
Rozwiązania Tarczy 6.0 mają wspomóc przedsiębiorców z około 40 branż. Dotyczy ona w szczególności takich branż jak handel, turystyka, siłownie, czy...
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!
Przed nami czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Niech będzie on wypełniony spokojem oraz niesie ze sobą odpoczynek w radosnej atmosferze....
Zmiana terminu wejścia w życie przepisów dotyczących wprowadzenia tzw. małych przedsiębiorców
Od 01 czerwca 2020 roku miały wejść w życie przepisy zwiększające ochronę przedsiębiorców w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (tzw....
PRZEWODNIK DLA PRZEDSIĘBIORCÓW: SPRZEDAŻ ŻYWNOŚCI PRZEZ INTERNET
W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów z branży restauracyjno-hotelowej (HoReCa) przygotowaliśmy dedykowany przewodnik prawny poświęcony sprzedaży...
Przedawnienie roszczeń z końcem grudnia 2020 r.
W związku ze zmianą przepisów ustawy – Kodeks cywilny (Dz.U.2020.1740 tj. z dnia 2020.10.08), która miała miejsce w 2018 roku, to na ostatni dzień...
Webinar prawny: „Pacjent zero w firmie”
AKTUALIZACJA NAGRANIE Z WEBINARU MOŻNA ZNALEŹĆ NA NASZYM KANALE NA YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=RjdVLHx_d6A...
Kolejna zmiana z dnia 2 grudnia 2020 r. dotycząca noszenia maseczek w miejscu pracy
Wprowadzony zaledwie kilka dni temu – 28 listopada 2020 r. – obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy został obecnie złagodzony. Od 2 grudnia 2020 r. pracodawca może indywidualnie…
Tarcza Antykryzysowa 6.0 – opracowanie
W DNIU 26 PAŹDZIERNIKA 2020 R. DO SEJMU WPŁYNĄŁ POSELSKI PROJEKT USTAWY O ZMIANIE USTAWY O SZCZEGÓLNYCH ROZWIĄZANIACH ZWIĄZANYCH Z ZAPOBIEGANIEM,...
Pakiet mobilności – opracowanie dla branży transportowej
Prawnicy Kancelarii TURCZA przygotowali opracowanie harmonogramu zmian w prawie dotyczących tzw. „Pakietu mobilności”. Wspomniane przepisy są bardzo...
Trzecie wydanie magazynu nieruchomościowego „TRENDS Legal Magazine”
Najnowsze wydanie magazynu „TRENDS Legal Magazine” z serii prawa nieruchomości już dostępne. W bieżącym numerze znajdą Państwo artykuły poświęcone...
Zakup nieruchomości biurowej w centrum Poznania
Mec. Marek Turcza wraz z działem nieruchomości Kancelarii doprowadził do udanego finału kolejną transakcję nieruchomościową. Reprezentowany przez...
Prestiżowa wygrana Kancelarii ze Strażą Miejską
Sprawa karania mandatami przez Straż Miejską za rzekomo niewłaściwe parkowanie na ul. Św. Marcin w Poznaniu, stała się bardzo głośna i medialna od...
RODO – przegląd najnowszych informacji dotyczących ochrony danych osobowych (27.07.2020)
/RODO/ Przedstawiamy zbiór aktualnych informacji z obszaru z zakresu ochrony danych osobowych – w tym m.in.: 🔒 Prezes UODO i Rzecznik Praw Pacjenta...
Nowe wydanie magazynu nieruchomościowego „TRENDS Legal Magazine”
TRENDS Legal Magazine – Real Estate Law – najnowsze wydanie magazynu redagowanego przez Kancelarię we współpracy z Law Firm Network już dostępne do...
WEBINAR: Zmiany w zakresie prawa pracy w „Tarczy Antykryzysowej 4.0”
W życie weszła kolejna Tarcza antykryzysowa i kolejny pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców. Szczególną grupę stanowią rozwiązania dotyczące prawa...
Grunt inwestycyjny w centrum Wołowa (ul. Inwalidów Wojennych 8)
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych działając w imieniu Spółka Jawna T&J Tyrakowski Jachnik, wierzyciela hipotecznego nieruchomości: INFORMUJE O...
Kancelaria TURCZA nieczynna w dniach 11-12.06.2020.
|WAŻNA INFORMACJA| Kancelaria TURCZA będzie nieczynna w dniach 11-12.06.2020.
WEBINAR: ZABEZPIECZENIE ROSZCZEŃ W SPRAWACH ODSZKODOWAWCZYCH (CESJA WIERZYTELNOŚCI A UPOWAŻNIENIE) (09/06/2020)
Spowolnienie gospodarcze wywołane lockdownem i epidemią potrwa jeszcze przez najbliższe miesiące i będzie zmuszać serwisy samochodowe do poszukiwania...
WAŻNE: Terminy zaczynają biec bądź biegną dalej od 24 maja 2020 r.
|WAŻNA INFORMACJA| Terminy zaczynają biec bądź biegną dalej od 24 maja 2020 r. Więcej w naszym kompleksowym opracowaniu na blogu:...
Nowe wymogi Państwowej Inspekcji Pracy w związku z epidemią
Szanowni Klienci, pomimo ciągle panującego zagrożenia związanego z wirusem SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, co raz więcej dziedzin...
Webinar „Zwolnienia pracowników w praktyce” dla dealerów samochodowych we współpracy z ZDS (18.05.2020)
Bezpłatny webinar Kancelarii TURCZA we współpracy ze Związkiem Dealerów Samochodów oraz Stowarzyszeniem Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Data:...
Nowe wytyczne UODO dotyczące pracy zdalnej
Urząd Ochrony Danych Osobowych w dniu 4 maja 2020 roku opublikował nowe wytyczne dotyczące korzystania z dokumentacji papierowej podczas wykonywania pracy zdalnej.
Wsparcie prawne w kryzysie dla firm
Obecna sytuacja gospodarcza stanowi poważne zagrożenie dla ciągłości funkcjonowania wielu podmiotów gospodarczych. Chcąc zapewnić najwyższej jakości...
Opracowanie nowego projektu ustawy antykryzysowej
Przekazujemy ważny materiał: OPRACOWANIE PROJEKTU USTAWY O SZCZEGÓLNYCH INSTRUMENTACH WSPARCIA W ZWIĄZKU Z ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ WIRUSA SARS-COV-2 Zachęcamy do zapoznania się z materiałem i skorzystania z …
Międzynarodowy Magazyn Prawa Nieruchomości „TRENDS Legal Magazine”
We współpracy z kancelariami prawnymi z 62. krajów świata zrzeszonymi w organizacji The Law Firm Network przygotowaliśmy pierwszy numer kwartalnika „TRENDS Legal Magazine” – Real Estate Law.
Tarcza antykryzysowa ZAGADNIENIA DOT. NIERUCHOMOŚCI (OPRACOWANIE)
Szanowni Państwo, W odpowiedzi na liczne pytania przygotowaliśmy kolejną część naszego opracowania przepisów „Tarczy Antykryzysowej”: ZAGADNIENIA DOT. NIERUCHOMOŚCI.
Rejestracja pojazdów w 2020 (opracowanie PDF)
Prawnicy Kancelarii TURCZA we współpracy ze Związkiem Dealerów Samochodów oraz Stowarzyszeniem Prawników Rynku Motoryzacyjnego przygotowali...
Ważna informacja dla klientów
Szanowni Państwo, Mając na względzie dynamikę zdarzeń związanych z wystąpieniem wirusa COVID-19 na terenie naszego kraju, chcielibyśmy zaktualizować...
„Nowa ustawa w sprawie zagrożenia koronawirusem” artykuł na naszym blogu
W dniu 02 marca 2020 roku, późnym wieczorem, Sejm uchwalił rządową specustawę, przygotowaną w związku z prewencją i zwalczaniem chorób zakaźnych, w...
„Deweloper & Marketing” (Rynek Pierwotny)
W najnowszym wydaniu kwartalnika „Deweloper & Marketing” (Rynek Pierwotny) opublikowany został artykuł naszego eksperta mec. Wojciecha Gwoździa...
Przystąpienie do Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego
Kancelaria TURCZA dołączyła do Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Stowarzyszenie skupia kilkudziesięciu prawników będących radcami...
Spotkanie Real Estate Group (The Law Firm Network)
W dniu 31 stycznia 2020 r. odbyło się w Paryżu spotkanie Real Estate Group działającej w ramach stowarzyszenia prawniczego The Law Firm Network. W...
Radca prawny Wojciech Gwóźdź w „Dzienniku Gazecie Prawnej”
W dzisiejszym artykule w Dzienniku Gazecie Prawnej (dodatek Samorząd i Administracja) poświęconym tematyce gruntów przeznaczonych pod budownictwo w ramach programu Mieszkanie Plus opublikowano wypowiedź naszego eksperta z zakresu prawa nieruchomości…
RYNEKPIERWOTNY.PL – nowe wzory umów z zakresu prawa nieruchomości
Kancelaria TURCZA podjęła się przygotowania wzorów umów dla portalu rynekpierwotny.pl. Poniżej załączamy bezpośrednie linki (PDF).
Kancelaria TURCZA w Dzienniku Gazecie Prawnej
R. pr. Wojciech Gwóźdź, ekspert Kancelarii z zakresu prawa nieruchomości, udzielił dla Dziennika Gazety Prawnej wyczerpującego komentarza dotyczącego...
KONTAKT
formularz kontaktowy
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
NIP: 945-189-28-38
Telefon: +48 61 666 37 60
FAX: +48 61 666 37 59
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

Oddział Poznań
ul. Palacza 144
60-278 Poznań

Oddział Leszno
ul. Niepodległości 49
64-100 Leszno
znajdź nas
Biuro
TURCZA Kancelaria Radców Prawnych
ul. Palacza 144
60-278 Poznań
Telefon: +48 61 666 37 60
E-mail: kancelaria@turcza.com.pl
Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30
O kancelarii
Zespół Kancelarii składa się z grupy prawników o zróżnicowanym i bogatym doświadczeniu zawodowym. Doradzamy klientom biznesowym niezależnie od wielkości firmy i zasięgu działania.
Nawigacja strony
Copyright © 2021 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.